Newton

Newton programmi missioon on valmistada ette potentsiaalseid tippjuhte Eesti avalikule teenistusele ning kindlustada nii järjepidevus valitsusasutuste juhtimisel.

Newton programmi eesmärgid on:

  • valmistada ette innovaatiliselt mõtlevaid ja tegutsevaid tippjuhte;
  • motiveerida osalejaid siduma oma tulevikuplaane avaliku teenistusega ning tõsta nende valmisolekut võtta suuremat vastutust oma töövaldkonnas, et tuua lähiaastail avaliku teenistuse tippjuhtide konkurssidele juurde võimekaid ja nõuetele vastavaid kandidaate;
  • kujundada ühtseid väärtusi ja arendada koostööoskusi;
  • toetada nutikamat riigivalitsemist - innovaatiliste praktikate juurutamist nii asutustes kui ka riigis tervikuna kooskõlas pikaajalise arengustrateegia "Eesti 2035" sihtidega.

Newton VI programm

2023. aastal koostöös EBS Executive Education OÜ-ga korraldatav Newton VI programm pöörab muude tippjuhi tööks vajalike kompetentside kõrval erilist tähelepanu just Innovatsiooni vedaja kompetentsile.

Avaliku teenistuse tippjuhtide kompetentsimudel kirjeldab tippjuhina liidrit, kes kujundab julgelt tulevikku, saavutab väga häid tulemusi, veab innustavalt innovatsiooni, loob sihtrühmadele väärtust, hoiab töötajate tööõnne ja arendab ennast süsteemselt. Edukas ja tulevikku vaatav tippjuht on innovatsiooni kui mõtteviisi laiema leviku veendunud eestvedaja - ta annab oma meeskonna liikmetele võimaluse ja toetab neid organisatsioonis muudatuste ning uuenduste algatamisel ja ellu viimisel. Ta suudab uuenduslike juhtimisviiside abil luua keskkonna, kus innovatsioon on igapäevase töö  ja töökorralduse loomulik osa. Ta innustab raamist väljas mõtlemist, julgustab riskide võtmist, katsetamist, tagasisidest ja saadud kogemustest õppimist ning suunab väärtuslike uuenduste väljatöötamist ja rakendamist. Kuigi vajadust uuenduste, innovaatiliste ideede ja lähenemiste järele rõhutatakse viimasel ajal üha enam, ei ole innovatsiooni toetav „kastist väljas“ mõtteviis avalikus sektoris seni piisavalt tugevalt kanda kinnitanud. Innovatsiooniks on vaja mõista probleemi süvitsi, katsetada võimalikult erinevaid lahendusi ning teha seda horisontaalses koostöös teiste osakondade, riigiasutuste, era- ja kolmanda sektoriga. On vaja julgust tunnistada, et me ei tea, milline lahendus töötab, võtta riske ning osata lahendussuundi testida.

Newton VI programmi oodatav tulemus - õpiväljundid

Programmi läbimise tulemusel on iga osaleja omandanud Eesti avaliku teenistuse tippjuhi tööks vajalikud hoiakud, teadmised ja oskused ning: 

  • - lähtub riigist tervikuna ja on suunatud koostööle valdkonnaüleste eesmärkide saavutamiseks;
    - mõistab avaliku teenistuse tippjuhi vastutuse ulatust, juhi enesearengu olulisust ja on avaliku teenistuse tippjuhile kohaste väärtuste kandjana eeskujuks;
    - väärtustab avatud, usaldusliku ja positiivse töise õhkkonna loomist, sest mõistab selle mõju töö tulemuslikkusele ja töötajate vaimsele tervisele, on ise sellise õhkkonna looja ning arvestab töö korraldamisel vajadusega ühildada töö- ja eraelu;
    - innustab meeskonnaliikmeid otsima innovatsiooni võimalusi nii avaliku sektori teenuste kui ka organisatsiooni arendamisel;
  • - teab, milliste teemade ja ülesannetega puutuvad Eesti avaliku teenistuse tippjuhid kokku oma igapäevatöös; 
    - teab globaalseid ja lokaalseid trende ning kaasaegseid poliitika kujundamise ja  innovatsiooni juhtimise meetodeid; 
    - teab kriisijuhtimise ja muudatuste juhtimise põhitõdesid; 

  • - oskab luua visiooni ja strateegiat, püstitada eesmärke ning selgitada neid proaktiivselt sihtrühmadele ja avalikkusele;
    - oskab süsteemselt mõõta ja jälgida tulemuste saavutamist oma meeskonnas;
    - oskab analüüsida tegevuskavu ja teenuseid;
    - oskab kasutada innovaatiliste ideede testimise raamistikke, meetodeid ja tööriistu ning kujundada innovatsiooni soosiva töökorralduse;
    - oskab toetada töötajate arengut.

Newton VI programmi osalejate valik

Konkurss kuuendasse avaliku teenistuse tippjuhtide järelkasvuprogrammi Newton toimus 2022. aasta sügisel. Kandideerima olid oodatud lähema paari aasta jooksul avaliku teenistuse tippjuhiks pürgida soovivad kogenud ja võimekad juhid ministeeriumitest, ametitest, inspektsioonidest või muude valitsusasutustest, valitsusasutuste hallatavatest asutustest, põhiseaduslikest institutsioonidest ja neid teenindavatest asutustest, avalik-õiguslikest juriidilistest isikutest, riigiosalusega sihtasutustest, mittetulundusühingutest ja äriühingutest. Kokku kandideeris programmi 82 inimest. Programmi kandideerimisel toimus esmalt dokumendivoor, milleks tuli esitada  motiveeritud avaldus, CV, haridust tõendava dokumendi koopia ja essee. Järgmises voorus viidi edasi jõudnud kandidaatidega läbi psühhomeetrilised testid ja grupivestlused. Tippjuhtide kompetentsikeskuse otsusel alustas oma põnevat ja arendavat teekond Newton VI programmis 2023. aasta algul 20 osalejat. 

Tuleviku tippjuhil - Newton VI programmi osalejal on:
•    magistrikraad või sellega võrdsustatud haridus;
•    eesti keele oskus C1 tasemel ja inglise keele oskus vähemalt B2 tasemel;  
•    vähemalt 2-aastane inimeste ja ressursside juhtimise kogemus keskastme tasandil, millest vähemalt ühe aasta moodustab juhtimiskogemus avalikus sektoris;
•    tahe ja eeldused tippjuhi rolli täitmiseks avalikus teenistuses

Newton VI programmi (2023) osalejad:

Brit Rammul
Eili Lepik
Indrek Gailan
Ivo Lille
Jaana Tael
Kairi Kaldoja
Kati Eller
Kati Tamtik
Katrin Pihor
Kerli Veski
Kädi Ristkok
Külli Tammur
Marek Aas
Margo Palloson
Mari-Anne Härma
Mart Uusjärv
Martin Roger
Ott Velsberg
Sigmar Suu
Sigrid Soomlais
 

Newton V programmi (2019-2021) vilistlased:

Riigisekretär, Newton V programmi osalejad ja koolitajad Riigipitsati saalis programmi lõpuaktusel

Andre Veskioja
Antti Tooming
Erje Mettas
Hannes Möllits
Heidy Roosimägi
Häli Tarum
Jako Salla
Kati Reitsak
Katrin Juhandi
Liina Kanter
Mai-Liis Palginõmm
Margus Arm
Mari-Liis Sööt
Marilin Mihkelson
Marko Rüü
Mart Vain
Mirjam Rääbis
Nele Labi
Silver Tammik
Tarmo Tulva
Tuuli Räim

Tagasiside tippjuhtidelt (Newton I-V programmi vilistlastelt):

Tippjuhtide töömaailma avastamine ja kompetentside lihvimine

Antti Tooming, Kliimaministeeriumi elurikkuse ja keskkonnakaitse asekantsler,  Newton V programmi vilistlane: 
„Minu eesmärk Newtonisse astudes oli leida mõttekaaslasi, suurendada võrgustikku ning saada teadmisi, kuidas tippjuhid päriselt tegutsevad. Väga inspireerivad olid Newtonis töövarjutamine ja tippjuhtide kogemuste jagamised. Samuti lootsin tuge saada tippjuhiks pürgimise käänulisel teel. Eesmärgid said kuhjaga täidetud! Lisaks sain tuttavaks 21 suurepärase inimesega, kes üksteist toetavad ja kellega siiani aktiivselt suhtleme." 

Lauri Lugna, Siseministeeriumi endine kantsler, Newton I  programmi vilistlane:
Newton programm andis süsteemse ja läbimõeldud ülevaate kompetentsidest, mida tippjuht vajab, lisas uusi teadmisi ning aitas kinnistada juba teadaolevat. Koolituste kõrval oli tegu ägeda ja rikastava võrgustiku ehitamise programmiga. Oluline on ju ka üksteiselt, kaasosalistelt õppimine – see aitas mõista paremini, kuidas teised poliitikavaldkonnad toimivad.“

Võrgustiku kasvatamine ja kaaslastega koos kasvamine

Klen Jäärats, Riigikantselei EL asjade direktor, Newton III programmi vilistlane: 
Parim osa Newton programmist olid fantastilised inimesed – kursusel osalejad  ja ettevõtmiste korraldajad, kellega sõlmitud tutvused ja jutuajamised lisasid koolitusele vürtsi juurde! Newtoni kogemus andis mulle vaimse valmisoleku kandideerida tippjuhiks ning oli tõhusaks toeks teekonnal, mis pakkus võimaluse vedada „sajandi projektiks“ nimetatud Eesti EL eesistumist.“

Nele Labi, Sotsiaalministeeriumi innovatsiooni asekantsler, Newton V programmi vilistlane:                                                                                                                                   "Newton programm on midagi palju enamat kui üks hea koolitustsükkel - see on süsteemne koos kasvamine. Õppimine ja areng tuleb programmis meeldiva lisandväärtusena, sest päevad on täidetud põnevate arutelude, huumori, uute üllatavate nüansside ja erinevate vaatenurkade kogemisega. Newtoni parim osa on kaaslased, kellega läbitud teekonnal kokku kasvasime ja ikka veel kokku hoiame. Newtoni kasutegurit julgen isegi võrrelda magistriprogrammidega - küll erinevad, aga sama rikastavad. Soovitan kõigile, kes paremaks juhiks saamise nimel on valmis lisaks õppimisele ka jagama, analüüsima ja asju ümber mõtestama." 

Sünergia tekitaja ja suunanäitaja karjääri kujundamisel

Mari-Liis Sööt, Riigikantselei strateegiadirektor, Newton V programmi vilistlane:
Newton programm pani mind varasema "miks mina?" asemel mõtlema "aga miks mitte mina?" Sain kohtumistelt inspireerivate inimestega (nt Margus Rink, Rasmus Puur, Sten Tamkivi jpt) teadmise, et juhtimiskunsti üks põnevamaid proovikive on iseendaks jäämine. Kursuselt väljudes olin lihvitum - olgu selleks siis argumenteerimis- või esinemisoskus või hoopis "nügimine". Võtsime kõik Newtonist kaasa tunde, et koostöös tekkiv sünergia viib edasi, avab pimedad nurgad ja uued perspektiivid - ja seda teemast sõltumata."

Tarvi Sits, Kultuuriministeeriumi endine kantsler, Newton II programmi vilistlane:
Newton programm oli mulle suunanäitaja ning andis enesekindlust mõelda, et äkki minus on ainest tippjuhiks. Teooria ja praktika poolest tasakaalus programm annab kätte tee- või niidiotsad, mida mööda on võimalik soovi ja huvi korral iseseisvalt ning põhjalikumalt minna. Oli põnev saada osa strateegilise planeerimise, protsesside ja inimeste juhtimise teooriatest, millega mul varasem kokkupuude praktiliselt puudus."

Viimati uuendatud 04.09.2023