Sa oled siin

Nutikas lipuaabits

Eesti lipu kasutamine on nüüd veelgi lihtsam! Valminud Eesti lipu aabitsa mobiilirakendus tutvustab Sulle Eesti lipu kasutamise korda, loetleb üldised lipupäevad, selgitab nende sisu ning õpetab lipu eest hoolitsemist. Aabitsarakendus võimaldab tellida meeldetuletusi üldiste lipupäevade, samuti enda sisestatud oluliste sündmuste ja tähtpäevade kohta. Rakendus nõustab ka lippude korrektset paigutamist lipurivisse.

Lipuaabitsa mobiilirakenduse eesmärgiks on julgustada inimesi Eesti lippu kasutama ja muuta lipukasutamise korrast kinnipidamise veelgi lihtsamaks. Aabits on lipuheiskaja abimees, mis õpetab Eesti lipu kasutamist ja teavitab lipupäevades. Lipuaabits on mõeldud nii kodumajapidamises kui asutuses või ettevõttes kasutamiseks.

Allalaadimislingid

 

Lipuaabitsa sisu

Lipuaabitsast saad põgusa ülevaate Eesti lipu kasutamise korrast, Sinu õigustest ja kohustustest. Kuna sinimustvalge lipp on nii meie riigi- kui ka rahvuslipp, siis tuleb seda hoida ja austada ning selle kasutamisel lähtuda kokkulepitud reeglitest ja heast tavast.

 

Rakenduse andmed

 

Saadavus iOS ja Android
Suurus 5,0 MB (iOS)
  3,9 MB (Android)
Seadme versioonid 7.0 ja uuem (iOS)
  4.1 ja uuem (Android)
Tellija Riigikantselei
Teostaja TM Development OÜ
 

 

 • Ülevaade Eesti lipu kasutamise korrast

  Lipuaabitsast saad teada, et igaühel on õigus heisata Eesti lipp kasvõi iga päev endale või teistele tähtsate sündmuste äramärkimiseks. Samas on riigi- ja omavalitsusasutustel ning avalik-õiguslikel juriidilistel isikutel kohustus heisata Eesti lipp kõigil seadusega kehtestatud lipupäevadel. Ühtsustunde väljendamiseks on ka kõik teised oodatud nendel päevadel lippe heiskama.

 • Üldised lipupäevad

  Lipuaabits loetleb ka kõik seadusega kehtestatud lipupäevad, määrab nende täpse kuupäeva käesoleval aastal ning selgitab lühidalt lipupäeva sisu. Näiteks saad teada, et sel aastal on esmakordselt 23. aprill – veteranipäev,  lipupäev ning lipuheiskamisega sellel tähtpäeval tunnustame ja väärtustame veterane ja nende perekondi.

 • Isiklikud lipupäevad

  Lisaks üldistele lipupäevadel saab rakenduse kalendrisse sisestada ka isiklikke lipupäevi. Näiteks aitab see meeles hoida lapse koolilõpuaktust või kasvõi pulma-aastapäeva. Mõlemal juhul lisab heisatud lipp sündmusele pidulikkust.

 • Lipupäeva meeldetuletav teade

  Mobiilirakendus võimaldab tellida endale ka meeldetuletusi lipupäeva kohta. Selleks saab rakenduse sätetes määrata meeldetuletuse aja. Näiteks, kui soovid saada meeldetuletuse lipupäeva kohta eelmise päeva õhtul kell 20.00, siis määrad meeldetuletuse ajaks 12 tundi enne lipuheiskamist. Eelduslikult heisatakse lipud lipupäeva hommikul kell 8.00.

 • Leinalipu kasutamine

  Lipuaabits õpetab ka leinalipu kasutamist. Nimelt võib igaüks enda või teiste kurva sündmuse äramärkimiseks heisata Eesti lipu leinalipuna. Selleks heisatakse mastilipp esmalt masti tippu ja seejärel langetatakse lipu alumine serv lipumasti keskkohta. Lipuvardaga heisatavale lipule kinnitatakse 5 cm laiune leinalint lipuvarda ülemisse otsa. Leinalindi pikkus on ca 330 cm.

 • Lipu eest hoolitsemine

  Lipu eluea pikendamiseks tuleb selle eest ka hoolt kanda, sest on paratamatu, et lehviv lipp määrdub ja kulub. Aabits selgitab kõige olulisemaid lipuhoolduse võtteid. Näiteks, et enne hoiukohta panekut tuleb õues lehvinud märg või niiske lipp kuivata; või et rebenenud lipp tuleb parandada esimesel võimalusel lipukangaga sama värvi niidiga. Ja kui lipp on juba sedavõrd määrdunud või kulunud, et seda ei sobi enam heisata, siis tuleb kasutuskõlbmatuks muutunud lipp sündsal viisil hävitada.

 • Lippude kooskasutus

  Mitmete lippude kooskasutamisel tuleb kinni pidada lippude järjestamise ja paigutamise reeglitest. Keeruliste reeglite õpetamise asemel järjestab rakendus lipud korrektsesse rivisse. Selleks peab rakenduse sätetes määrama lipumastide arvu ja seejärel abimehes välja valima heisatavad lipud. Lipurivi vaates on lipud järjestatud vaatajate poolt vaadatuna ja ükski lipurivis asetsev lipumasti tühjaks ei jää. Lisainfo saamiseks on toodud ka täiendavad kontaktid.

 

Viimati uuendatud: 16. aprill 2015