Sa oled siin

Laupäeval ja pühapäeval lehvivad lipud Euroopa ühtsuse ja emade auks

8. mai 2020 - 10:30
Kaks last lilledega.
Tähtpäevi tuleb sel aastal tähistada eriolukorra tingimustes: see tähendab, et avalikke kogunemisi ei tohi toimuda, üheskoos tohib liikuda kuni kaks inimest ning teistega tuleb hoida vähemalt kahemeetrist vahemaad. Emasid õnnitledes peame meeles, et hoiame distantsi, peseme käsi ning kanname võimalusel maski.

Laupäeval ja pühapäeval heisatakse Euroopa päeva ja emadepäeva puhul Eestis lipud. Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipu võivad heisata ka kõik teised.

Laupäeval on Euroopa päev, mis on pühendatud rahule ja Euroopa ühtsusele. 9. mail 1950 tegi Prantsusmaa välisminister Robert Schumann ettepaneku ühendada Prantsusmaa, Saksamaa ja teiste Euroopa riikide söe- ja terasetootmine ja sellega sai alguse Euroopa liitumine. Euroopa päeva puhul heiskavad Eesti lipuga koos Euroopa Liidu lipu Riigikogu, Vabariigi President, Vabariigi Valitsus, Riigikohus, Riigikontroll, õiguskantsler, ministeeriumid, Eesti Pank, Kaitseväe Peastaap ja omavalitsusorganid.

Pühapäeval on emadepäev, millega austatakse ja tunnustatakse emasid. Emadepäeva traditsioon pärineb Ameerika Ühendriikidest ja Eestisse jõudis emadepäeva tähistamise komme 1922 Helmi Mäelo algatusel.

Lipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul. Kui lippu ei langetata, tuleb see pimedal ajal valgustada.