Sa oled siin

Eesti Vabariik 100

 

Aastal 2018 tähistas Eesti Vabariik oma saja aasta juubelit.

Selleks, et meie ajaloo kõige ümmargusem ja suursugusem  tähtpäev jõuaks võimalikult paljude Eesti inimesteni ning pakuks igaühele võimaluse ise aktiivselt kaasa lüüa, teeb Riigikantseleis igapäevaselt tööd EV100 korraldustoimkond. 

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamine kestab veebruarini 2020.

www.ev100.ee

Foto: Mihkel Maripuu
 
 • KONTSEPTSIOON

  Eesti Vabariigi 100 aasta juubeliprogramm kattis peaaegu kõiki olulisemaid eluvaldkondi ja andis ühiskonnale võimaluse vaadata tagasi meie riigi ajalukku, tõsta esile tänapäeva ja seada uusi eesmärke tulevikuks. Olla üheaegselt iidne ja uudne, õpihimuline ja enesesse uskuv. Lisaks erinevatele kogukondadele, kodanikuühendustele ja institutsioonidele, pöörati erilist tähelepanu lastele ja noortele.

 • AJARAAM


  Eesti Vabariigi 100 aasta juubel ei olnud kokku pressitud ühte kalendriaastasse, vaid lasi rahulikult kõikidel tähtpäevadel loomuldasa oma sajanda sünnipäevani jõuda.  See tähendab, et polnud 365-päevast juubeliaastat, vaid peaaegu kolme aasta pikkune ajaperiood, kus pidusündmusi erineva intensiivsusega leida võis. Riigi 100. aastapäeva tähistamine algas 2017. aasta kevadel, kui 100 aasta eest võidi eestlaste alad Eestimaa ja Liivimaa kubermangus ühendada, tipnes EV 100. sünnipäeval 24. veebruaril 2018 ning lõppes 2. veebruaril 2020. 

 • TÖÖKORRALDUS


  EV100 tähistamise ettevalmistuste koordineerimiseks oli Vabariigi Valitsuse korraldusega moodustatud valitsuskomisjon, mille juht oli peaminister ning kuhu kuuluvad haridus- ja teadusminister, kultuuriminister, välisminister, kaitseminister, siseminister, sotsiaalkaitseminister, riigisekretär ja Vabariigi Presidendi esindaja.

  Riigikantselei juurde oli loodud EV100 juhtrühm (Toomas Kiho, Margus Kasterpalu, Tiit Pruuli, Jaanus Rohumaa) ja EV100 korraldustoimkond, kelle ülesandeks oli sünnipäeva korraldamine koos Eesti rahvaga. 

 

Viimati uuendatud: 4. märts 2020