Eesti Vabariigi 100 juubeliaastal rajati üle Eesti 100 tamme tammikuid. Need on pargid, alleed või tammesalud, kus igaühes kasvab sada tamme. Tamme istutamisega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks sai igaüks jätta endast märgi oma riigi ajalukku ja teha väärika kingituse Eestile.
Tamm on eestlastele olnud läbi aegade püha puu, millega seonduvad mitmed legendid, rituaalid ja uskumused. Tänu tammede pikale elueale kanduvad meie lood ja unistused läbi aegade järeltulevate põlvedeni. Tamm on tugevuse ja kestvuse sümbol, mis sobib hästi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva vääristamiseks.
Tamme sai istutada koduõue, esivanemate maakodusse või koos kogukonnaga rajatavasse tammeparki. Osaledes sõprade, klassi või perega Eesti 100 tamme parkide rajamises saime osa millestki suurest ja igikestvast, ühise väärika eesmärgi nimel.
Igasse maakonda istutati koolinoorte ja omavalitsuste koostöös vähemalt üks tammik. Nende hooldamise eest seisavad hea kohalikud omavalitsused.
Nõuannetega tammikute rajamisel olid abiks metsaspetsialistid RMK-st, Eesti Erametsaliidust, Eesti Metsaseltsist keskkonnaministeeriumist ja Eesti Arhitektide Liidust.
Eesti 100 tamme esindustammik istutati Tamsallu. Selle paiga teeb eriliseks osalt nii nimemaagia kui ka asukoht ise – Tamsalu paikneb keset Eestit ning võimaldab kasvõi rongiga head ligipääsu rajatavale pargile.
Rajatud tammikute asukohti on võimalik vaadata allolevalt kaardilt.
Vaata ka Facebooki ning YouTube'i, et vaadata muljeid pilootprojektist, mis sai alguse juba 2013. aasta sügisel!
Vaata veel: https://ev100.ee/et/eesti-100-tamme
Eesti 100 tamme
Juhendid
5. Raja taimla või tamme istandus
Ületalve hoitud tõrud või juba kasvama läinud tammed tuleb istutada välitingimustesse. Selleks sobib näiteks aianurk, mis on metsloomade eest kaitstud. Kui Sul ei ole sellist aianurka, siis tasub rääkida sõprade-sugulastega ning võimalusel rajada koos tammeistandus. Kui ka see ei õnnestu, võib kirjutada tammed@riigikantselei.ee, ning proovime leida sobiva kasvukoha. Samuti võivad kuni 2018. aasta kevadeni ühendust võtta kõik, kellel on pakkuda tammedele kasvukohta. Tammetaimede ja kasvukohtade kokkuviimiseks on loodud ka Facebooki grupp: https://www.facebook.com/groups/tammed/
Tärganud tammepuude eest tuleb suvel hoolt kanda – kasta, vajadusel väetada ja kitkuda taime ümbert umbrohi. Suve teisel poolel on tark tegu peenras kasvava tammepuu juured 10 cm sügavuselt alt läbi lõigata. Siis ei kasva peajuur liiga sügavale maasse ning hiljem on lihtsam taime välja kaevata. Potis kasvava taime võid ümber istutada veidi suuremasse potti.
Noor puu jääb talveks õue. Et hiired ja jänesed taime ära ei saaks süüa, kata tammepuu potis või peenras kuuseokstega. Pott kata ümbert kinni või kaeva talveks maasse, et külm taimejuuri ära ei võtaks.
Tammede istutajad
Harjumaa: Kodutütarde Tallinna ringkond
Järvamaa: Toivo Lilum
Pärnumaa: Lottemaa
Raplamaa: Maaleht
Viljandimaa: MTÜ Suguseltside muuseum
Võrumaa: MTÜ Viitka
Politsei- ja Piirivalveamet
MTÜ Eesti Naabrivalve
Huvitavad faktid tammede kohta
Tamme folkloor
Pühade hiiepuudega (tammedega) seostub ka eestlaste rahvuslik identiteet, mis ammutab jõudu "muistse vabadusajaga" seostatud pärimusest.
Lugemissoovitused
Tammikuid võiks Eestis rohkem kasvada Hardi Tullus
Puude kuningas - tamm Eda Tetlov
Tammed igavikuks Aimur Joandi
Eesti 100 tamme logo