2011. aastal esitletud OECD raport „Ühtsema riigivalitsemise suunas“ on Eesti riigivalitsemise kohta koostatud analüüs, milles hinnatakse Eesti riigivalitsemist tervikuna.
2015. aasta OECD raport " Valitsuseülese strateegilise suutlikkuse ja piirideüleste e-teenuste edendamine" on Eesti ja Soome kohta valminud ühisraport riigivalitsemise korraldusest ja piiriüleste e-teenuste arendamisest.
Raporti "Ühtsema riigivalitsemise suunas" soovitused
18. märtsil 2011 esitletud OECD raport toob välja konkreetsed soovitused kolmes valdkonnas:
-
Valitsuse kui terviku põhimõtete rakendamine
Eestil tuleb liikuda ühtsema riigivalitsemise suunas. Selleks tuleb muuta keskvalitsuse tööd ja selle ümberkorraldamist paindlikumaks, parandada koostööd erinevate asutuste vahel ning keskenduda senisest enam valitsuse eesmärkide ühisele elluviimisele.
-
Ühise tegevuskava kujundamine
Eestil on vaja pöörata rohkem tähelepanu nende teemadega tegelemisele, mis puudutavat mitme ministeeriumi vastutusala ning horisontaalse koordinatsiooni arendamisele.
Samuti on vaja luua võimalused avaliku teenistuse ühtsemaks toimimiseks. Selleks tuleb suurendada valitsusadministratsiooni paindlikkust prioriteetsete teemadega tegelemisel, ametkondade ümberkorraldamisel ja ressursside juhtimisel.
Raport soovitab ka otsuste ettevalmistamisel senisest rohkem tähelepanu pöörata mõjude analüüsile.
-
Avalike teenuste efektiivne pakkumine
Avalikke teenuseid on vaja pakkuda terviklikumalt, et nende kättesaadavust kogu riigis parandada. Suurendada tuleb riigipoolse töö efektiivsust regionaalsel tasemel vaadates ümber maakondade ülesandeid ja integreerides halduspiirkondi.
Tuleb leida võimalusi nii riigi kui omavalitsuste pakutavate avalike teenuste kvaliteedi tõstmiseks ning teenuste kvaliteedi ühtlustamiseks omavalitsustes.
Omavalitsuste poolt pakutavate teenuste tulemuslikumaks pakkumiseks ja kvaliteedi parandamiseks soovitatakse raportis senisest enam soodustada omavalitsuste vabatahtlikku koostööd ning pöörata rohkem tähelepanu terviklike regionaalprogrammide väljatöötamisele.
Haldusvõimekuse arendamise ja OECD riigivalitsemise raporti soovituste rakendamise
tegevuskava
- valitsuse töö on tõhusam ja halduskoormus väheneb
- valitsussektori töötajate osakaal tööealisest elanikkonnast ei kasva
- valitsemissektori kulutuste osakaal SKPst ei suurene
- Paindlikum valitsemiskorraldus
- Valdkonnaüleste programmide rahastamine ja tegevuspõhine eelarve
- Poliitikakujundamise võimekuse arendamine
- Temaatiliste rakkerühmade ja horisontaalsete võrgustike kasutamine
- Õiguskeskkonna ja õigusloome kvaliteedi arendamine olulistes valdkondades
- Riigi personalipoliitika kohandamine demograafiliste trendidega
- Personali haldussuutlikkuse arendamine
- suureneb poliitikakujundamise võimekus;
- saavutatakse paremad avalikud teenused;
- väheneb halduskoormus kodanike ja ettevõtete jaoks;
- paraneb osaliste koostöö;
- kaasneb tõhusam ressursikasutus.
Tegevuskava elluviimiseks kasutatakse struktuurivahendeid Euroopa Sotsiaalfondist prioriteetse suuna nr 12 „Haldusvõimekus“ meetmetest. Vaata täpsemalt.
Raport ja tegevuskava allalaadimiseks
Eesti, Soome ja OECD ühisraport " Valitsuseülese strateegilise suutlikkuse ja piirideüleste e-teenuste edendamine"
- Eesti ja Soome peaministrid leppisid kokku digikoostöö uuele tasemele viimises, 10.05.2016
- OECD soovitab suurendada valitsuse paindlikkust, 27.02.2015
- Eesti, Soome ja OECD hakkavad riigivalitsemisalast koostööd tegema, 27.02.2014
- Peaministrid Ansip ja Katainen: koostöö e-teenuste valdkonnas aitab meid palju elu praktilistes küsimustes, 11.12.2013
Raport allalaadimiseks
Mis on OECD?
OECD ehk Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon (inglise keeles Organisation for Economic Co-operation and Development) on tööstuslikult arenenud demokraatlike riikide foorum alalise asukohaga Pariisis. OECDsse kuulub hetkel 34 riiki.
Organisatsiooni eesmärk on aidata kaasa maailmamajanduse arengule, samuti ka liikmes- ja mitteliikmesriikide majandusarengule ning maailmakaubanduse laienemisele. OECD peamised tegevusvaldkonnad on liikmesriikide majandusnäitajate kogumine ja analüüsimine ning soovituste andmine, et riigid saaksid oma majanduspoliitikat tulemuslikumalt kujundada. Samuti tegeleb OECD sotsiaalsete ja keskkonnakaitse probleemide analüüsimise ning nende ennetamisega.
Mitte ajada segi OSCEga, mis on Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (inglise keeles Organization for Security and Co-operation in Europe)
Kontakt
