Innovatsiooniprojektid

Avaliku sektori innovatsiooniprojekte rahastatakse innovatsioonifondist ja innovatsiooniprogrammist.
Innovatsioonifondist saavad praegusel välisvahendite perioodil toetust projektid, milles otsitakse lahendusi „Eesti 2035“ strateegias toodud vajalike muutuste elluviimiseks, kasutades selleks uusi teadmisi ja tehnoloogiaid.
Innovatsiooniprogramm on disainmõtlemisel põhinev umbes kaheksakuuline programm avalike teenuste arendamiseks. 2019. aastast alates on toimunud neli innovatsiooniprogrammi, milles on osalenud 26 projekti.

2.4.1. Vähem ühekordset plastikut

Pildil toodud skeem selgitab korduvkasutatavate pakendite ringlust

Kuidas saaksime teha nii, et aastaks 2026. oleks korduskasutuspakend meie kõigi esimene valik?

Eestis tekib aastas keskmiselt 200 000 tonni pakendijäätmeid.

2020. aastal läbiviidud sortimisuuringu kohaselt on segaolmejäätmete koostises ca 30 % pakendijäätmeid, nendest enamuse moodustavad plastpakendijäätmed. Viimase 10 aasta jooksul ei ole segaolmejäätmetes pakendijäätmete osakaal vähenenud.

Probleem on väga mitmetahuline - oma osa pakendijäätmete vähendamises on nii pakenditootjatel, toidutootjatel, jaekaubandusel, restoranidel, ringlahenduse pakkujatel kui ka lõpptarbijatel. 

Projekti käigus püüdsime korduskasutuspakendi süsteemi tagant tõugata mitme erineva nurga alt
  • toetasime OÜ Ringo Eco RAKE uuringu taotlust EASile. Kahjuks EAS taotlust ei rahuldanud.
  • püüdsime ellu kutsuda lokaalset, mitmete osapooltega pakendiringlussüsteemi Elva vallas. Kahjuks ei õnnestunud piisavalt suurt hulka kohalikke restorane ja kohvikuid kampa saada, et süsteem oleks tõhus olnud.
  • püüdsime ellu kutsuda ristlevat ringluslahendussüsteemi, mille tulemusel oleks tarbijal võimalik tagastada korduskasutuspakend ükskõik millise ringluslahenduspakkuja kogumispunkti. Esimest katsetust plaaniti Tallinn-Tartu maantee äärsete tanklatega, et proovida ristleva ringluse lahendus järele kohvijoogi pakenditega. Projekti käivitades selgus, et kõik tanklaketid ei ole ühiseks katsetamiseks valmis, mistõttu projekt on hetkel pausil.

Projektis osalesid Keskkonnaministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Tallinna linn, Vastutustundlike Ettevõtete Foorum, Teeme Ära SA, Toiduliit, Selver. Innotiimi poolt olid projekti mentoriteks Merilin Truuväärt ja Ave Habakuk.

Projekti toimumisaeg: 2022
Projekt viidi ellu innovatsiooniprogrammi raames

Loe lähemalt projekti kokkuvõtvatelt slaididelt: 
Vähem ühekordset plastikut - lõpuesitlus.pdf | 5.49 MB | pdf

Uuendatud 11.09.2025

Innovatsioonivaldkonna tegevusi ja projekte rahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika 2021-2027 perioodi meetme „Avaliku sektori innovatsioonivõimekuse tõstmine“ vahenditest. 

Viimati uuendatud 23.02.2026